Bağlarbaşı Mh. Şehzade Sk. No:2A Maltepe/İstanbul
tr

Nace Kodu Nedir ?

Ali Kemal asked 1 sene ago

Nace Kodu Nedir ? Anlamı Nedir, Nace kodu değiştirme işlemi nasıl yapılır ve neye göre seçilir

1 Answers
Best Answer
Engin OSGB Staff answered 1 sene ago

NACE kodu iş yerlerinin çalıştıkları alanlara göre tehlike sınıflarını belirleyen sistemin oluşturduğu altı haneli bir koddur. Bu sebeple altılı faaliyet kodu olarak da bilinir.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?
NACE kodu, işyerinin faaliyet alanını ve bununla bağlantılı olarak işyeri tehlike sınıfı bilgisini veren bir koddur. Yeni bir işyeri açarken işyerini Ticaret Odası’na kaydettirmeden önce NACE kodunu mutlaka öğrenmeniz gerekir. Doğru NACE kodu belirlendiğinde işyeri tehlike sınıfı da doğru tespit edilebilir. İş sağlığı ve güvenliği kanunu sonrasında oluşan tehlike sınıfları da işyeri NACE kodu ile belirlenir.
NACE kodunu belirlemek için,

  • Güncel İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi‘ni kontrol etmelisiniz. Bunu gerçekleştirirken muhasebeciniz veya mali müşavirinizden destek alabilirsiniz.
  • Şayet hali hazırda bir şirketiniz varsa, NACE kodunu öğrenmek için İstanbul Ticaret Odası’ndaki (İTO) kaydınızı da sorgulayabilirsiniz. İTO’nun web sitesine girerek (ito.gov.tr) sırasıyla tescil ilan kuruluş ve sicil kayıtlarına tıklamalı, buradaki arama kriterlerinden biriyle firmanıza ait kayıtlara ulaşmalısınız. Firma detay sayfasında NACE kodunu görebilirsiniz.

İş yerleri, tehlike sınıfına göre 3’e ayrılır. Bu sınıflar şu şekildedir;

  • Tehlikeli: İmalat, kesme, boyama, servis gibi işlerin yapıldığı iş yerleri.
  • Az tehlikeli: Büro hizmetleri, gıda, perakende alışveriş gibi iş yerleri.
  • Çok tehlikeli: İnşaat, maden, tersane gibi işlerin yapıldığı iş yerleri.

NACE Kodu Nasıl Öğrenilir?
NACE kodunuzu öğrenmek için birçok yöntem mevcut. Öncelikle İstanbul Ticaret Odası’nın web sitesinde “Tescil İlan Kuruluş > Sicil Kayıtları” alanlarına sırasıyla tıklayarak arama bölümüne iş alanınızı ilgilendiren kelimeleri girdiğinizde NACE kodunuzu bulabilirsiniz.
NACE kodunuzu öğrenmenin daha kolay bir yolu da bulunmaktadır. İşletmenizin SGK sicil numarasının 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. rakamları NACE kodunuzu meydana getirir. NACE kodunuzu bulabileceğiniz iş yeri tehlike sınıfları listesini incelemek için tıklayın.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now ButtonHemen Ara
×