Bağlarbaşı Mh. Şehzade Sk. No:2A Maltepe/İstanbul
0216 389 72 83         0530 909 00 83         TEKLİF AL
tr

Hijyen Eğitimi Nedir? Nerelerden Alınır?

Anasayfa » Hijyen Eğitimi Nedir? Nerelerden Alınır?

Hijyen Eğitimi

Hijyen Belgesi almak için Hijyen Eğitimi başta işyerinde ki yemekhaneler, kafe, restoranlar ve benzeri gıda işinin yapıldığı veya gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler olmak üzere, otel gibi konaklama hizmeti veren, catering gibi gıda üretimi yapan işletmeler ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu ve temizlik hizmetlerinin yapıldığı iş yerlerinde çalışanlarının hem kendi iş sağlığı hemde çevresindeki insanlar için almaları gereken sertifikadır.

24 Nisan 1930 tarihinde yayınlanan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Yasasının 127. maddesine göre hazırlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği 5.07. 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğin tamamına Hijyen Eğitimi Yönetmeliği linkinden ulaşabilirsiniz. Genelde Herkesin aklına takılan Bir kaç soru ve cevapla yönetmelikle ilgili bazı konulara değinmek istedik.

Bu yönetmeliğe göre aşağıda yazılan meslek kollarına dahil işletmelerde, Millî Eğitim Bakanlığı kısaca MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilen belgeye sahip olmayan hiç kimse çalıştırılamaz ve bu eğitimin bütün çalışanlara verilmesini ve sertifikalandırılmasından işyeri yetkilileri yani işverenler sağlamalıdır.

Hijyen Yönetmeliği Hangi İş Kollarını Kapsar?

Gıda üretimi yapan ve perakende iş yerleri.
İnsani ihtiyaç amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
Kaplıca İşletmeleri, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve piercing işleri yapılan yerler, masaj salonları ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
İnsan vücuduna temasın söz konusu olma ihtimali olan temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerleri.
Komisyon kararı ile hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.

Çalışmaya Engel Teşkil Eden Hastalıklar Nelerdir?

Aşağıda yazan hastalığı bulunanlar veya iyileşme hâlini/bulaşı olmadığını raporla ispatlayana kadar bu Yönetmelik kapsamındaki iş yerlerinde çalışamaz ve çalıştırılamazlar:

Gıda ile taşınabilen bir hastalığı olan veya bu hastalığın taşıyıcısı durumundaki kişiler.
Vücudun açıkta olan kısımları yani gözle görünür kısımlarında açık yara, enfekte yara, deri enfeksiyonu ve benzeri gibi durumların insanlar tarafından tiksintiye yol açacak deri lezyonları bulunanlar; cüzzam, frengi ve verem hastalığına yakalanmış olanlar.
30 Mayıs 2007 tarihli ve 26537 sayılı Resmi Gazete ile ilan edilen Bulaşıcı Hastalıklar Sürveyans ve Kontrol Esasları Yönetmeliğine binaen, hijyen eğitimi kuralarına uyulmadığı durumlarda halk sağlığı açısından problem oluşturabilecek hastalığı bulunanlar da dahildir.

Hijyen Eğitimi

Hijyen Eğitimini Nerelerden Alınır?

Eğitimler, Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumları tarafından verilebilir. İşletme sahipleri ve işleten kişiler, komisyon kararında belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir.

Hijyen Eğitimi Kaç Saat Sürüyor?

Eğitimler sekiz saatten az olamaz.

Hijyen Eğitimi Ücretli Midir?

Ücret konusu yönetmeliğin altıncı maddesinin dördüncü  bendinde Genel Müdürlük, eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep edebilir ifadesi ve kurslarda, uygulama yapılması gerekli ise uygulama sırasında kullanılabilecek şahsi malzemeler katılımcılar tarafından da tedarik edilebilir şeklinde açıklanmıştır.

Hijyen Eğitimini Ne Zamana Kadar Vermemiz Gerekir?

Yönetmeliğin geçici maddesine göre işletme sahipleri, yönetmelik yürürlüğe girdikten sonraki bir sene içinde tüm çalışanlarına Yönetmelikte belirtilen eğitimleri aldırmak zorundadır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1
Hemen Ara