Bağlarbaşı Mh. Şehzade Sk. No:2A Maltepe/İstanbul
0216 389 72 83         0530 909 00 65         TEKLİF AL
tr

Baretlerin Özellikleri ve Temel Bilgiler

Baretlerin Özellikleri ve Temel Bilgiler

Baretlerin özellikleri ve temel bilgiler

Birçok endüstriyel çalışma ortamında, örneğin; inşaat, madencilik, enerji ve ormancılık gibi işlerde çalışan işçilerde kafa hasarı riski sürekli olarak olarak bulunmaktadır. En ciddi riskler, fiziksel yaralanmalardır; bunlar, düşen bir cismin çarpması,  sabit veya hareketli nesnelerle çalışanların kaza ile çarpması sonucu olabilir. Çalışma faaliyetlerinin doğası  sonucu ortaya çıkmış bu tür riskler bazı organizasyonel çözümler ile veya çeşitli iş güvenliği malzemeleri kullanımıyla ortadan kaldırmak veya azaltmak mümkündür.

Bazı durumlarda ise bu yöntemlerin uygulanması mümkün değildir. Bu nedenle işçilerin güvenliğini sağlamak için tek yol emniyet bareti kullanmaktır. Baret türü, faaliyet için üstlenilen risk analizinde tanımlanan fiziksel risklerin spesifik doğasına bağlı olacaktır.

Baretlerin Temel Özellikleri

Kişisel koruyucu ekipman (KKD), iş yerindeki kişiler tarafından giyilen veya bulundurulan ve bunları sağlık ve güvenlik açısından bir veya daha fazla riskten koruyan tüm ekipmanları ve bu amaca ulaşmak için tasarlanmış aksesuarları ifade eder. Tüm kişişel koruyucu donanımlar iş sağlığı ve güvenliği açısından riskler ortadan kaldırılamıyorsa son çare olarak kullanılmalıdır.

Güvenlik baretleri KKD olarak kullanılan ekipmanların başında gelmektedir. Emniyet baretlerinin kullanıcıyı koruduğu risklerden bazıları;

  • Yukarıdan düşen cisimlere karşı koruma,
  • Baretin cinsine göre yan taraflardan gelen çarpmalara karşı koruma. Klasik baretler kullanıcının başını ön, yan ve arka taraftan gelecek risklere karşı korumak için tasarlanmıştır,
  • Seçilen baretin standartına bağlı olarak; Alevden, erimiş metalden, elektrik çarpmasından, yüksek sıcaklıktan koruyabilir. Baretin standardının yapılan işi karşılaması önemlidir. Örneğin standart bir baret elektrik çarpmalarından korumak için tasarlanmamıştır.
  • Sabit cisimlere çarpmalara karşı koruma,

Genel olarak baretler ve kasklar şu gereksinimleri karşılamalıdır;

  • Nesne çarpmalarına karşı dirençli,
  • Suya dayanaklı ve yavaş yanan,
  • Çarpma şiddetini emebilen,
  • Baret içi süspansiyonu olmalı ve kolayca kafaya oturacak şekilde ayarlanmalıdır.

Cisim düşmesi, elektrik çarpması veya çalışma ortamında yüksekten ekipman taşınması gibi riskler bulunuyorsa mutlaka kafa koruyucu ekipmanlardan biri kullanılmalıdır . Genel olarak inşaat ve maden işlerini yaparken emniyet baretleri giyilmelidir. Kaldırma ekipmanları (vinçler, kaldırıcılar, lift vb.) kullanıldığı alanlarda, asılı yüklerin bulunduğu alanlarda, ormancılık işleri, sarnıçlar, kuyu, şaft, tünel vb. işlerde baret birincil kişisel koruyucu donanım olmalıdır. Çoğu zaman baret kullanılması kafa derisi soyulması, kafatası çatlaması gibi ölümcül yaralanmalara karşı koruma sağlayacak yegane kişisel koruyucu donanımdır.

İşyerinde bir risk analizi yapmak ve baş korumanın gerekliliğini belirlemek, işverenin ve altişverenlerinin sorumluluğundadır.
Bazı durumlarda emniyet baretleri, diğer KKD’ler için bir temel oluşturur, örn. Işitme koruması, yüz maskeleri veya solunum koruma araçları gibi diğer KKD’lerle birlikte kullanılır. Bu gibi durumlarda farklı ekipmaların birbiri ile uyumlu olması sağlıklı, rahat ve güvenli çalışma için önemlidir.

Tüm güvenlik bareti kişiye özel olmalı ve kişiye göre nasıl ayarlanacağı konusunda planlı ve plansız eğitimler verilmelidir. Çalışanlar güvenlik baretini kullanmadan önce kullanıcı güvenlik  ve bakım talimatlarını okumalı ve bu güvenlik talimatlarını bilerek baretini kullanmalıdır ve gerektiğinde bu talimatlara uygun şekilde bakım yapmalıdırlar.

Baret Renkleri ve Anlamları yazımıza linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca blog yazılarımızı takip ederek tüm sektörle alakalı güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak web sayfamızdaki sosyal medya butonlarından Engin İSG firmamızın Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube sosyal ağ hesaplarımıza erişim sağlayabilir bizi takip edebilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now ButtonHemen Ara