Bağlarbaşı Mh. Şehzade Sk. No:2A Maltepe/İstanbul
0216 389 72 83         0530 909 00 65         TEKLİF AL
tr

Kişisel Koruyucu Donanım Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Kişisel Koruyucu Donanım Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Kişisel koruyucu donanım ne zaman kullanılmalıdır sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kişisel koruyucu donanım(KKD); tehlikelerden kaynaklı risklerin, toplu korunmayı sağlayacak teknik önlemlerle veya iş organizasyonu veya çalışma yöntemleriyle önlenemediği yani yok edilemediği  ve bu risklerin risklerin yeterli düzeyde azaltılamadığı durumlarda kullanılmalıdır. KKD, iş kazası ya da meslek hastalığının önlenmesi, çalışanların sağlık ve güvenlik risklerinden korunması, sağlık ve güvenlik koşullarının iyileştirilmesi amaçlarıyla kullanılır.

İşyerinde kullanılan tüm KKD’ler;

  • Kendisi ek risk oluşturmamalı
  • Riski önlemeye uygun olmalıdır
  • İşyerinde var olan koşullara uygun olmalıdır
  • Kullananın ergonomik gereksinimlerine uygun olmalıdır
  • Sağlık durumuna uygun olmalıdır
  • CE işaretine ve ulusal/uluslar arası standardlara (TSEEN/ANSI vb.) uygun nitelikte olmalıdır.

 

İşyeri, yapılacak risk değerlendirmesi(risk analizi) sonucu alınacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile kullanılması gereken kişisel koruyucu donanımı belirlemeli ve İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi çerçevesinde bununla ilgili yazılı prosedür, talimat ve KKD teslim ve tesellüm formu hazırlamalıdır. Risk değerlendirmesi sonucu belirlenen nitelikteki KKD’ler ilgili çalışanlara sağlanmalı ve imza karşılığı kayıt altına alınmalıdır. Ayrıca işveren ilgili yasa ve yönetmeliklerin gereği olarak KKD’lerin seçimi aşamasında çalışanların veya temsilcilerinin görüşlerini almak ve katılımlarını sağlamak ile yükümlüdür.

KKD belirleme ve seçim prosesi, işyeri personelini kapsayacağı gibi alt işveren çalışan işyerinde, alt işverenlerin çalışmalarından kaynaklanacak risklerinde değerlendirilerek uygun KKD’lerin belirlenmesini de kapsamalıdır.

Tüm çalışanlar, risk analizi sonucu belirlenen kişisel koruyucu donanımların kullanılması ile yükümlüdürler. Kişisel koruyucu donanım kullanılması gereken ilgili çalışma alanlarında, kullanılması gereken KKD’lerin belirtildiği işaretlemelerin kullanılması zorunludur.

Kişisel koruyucu donanımların nasıl kullanılması gerektiği, bakımı ve öneminin vurgulandığı planlı ve plansız eğitimler çalışanlara verilmeli ve bu eğitimler kayıt altına alınmalıdır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now ButtonHemen Ara