Bağlarbaşı Mh. Şehzade Sk. No:2A Maltepe/İstanbul
0216 389 72 83         0530 909 00 65         TEKLİF AL
tr

Kablo İmalatı İş Güvenliği

04.12.2018
556
Kablo İmalatı İş Güvenliği

Kablo İmalatı İş Güvenliği

Kablo İmalatı İş Güvenliği  sektör bazında istihdam edilen çalışan sayısı göz önünde bulundurulduğunda küçük ve orta ölçekli işletmeler  sınıfında yer alan  iş yerlerine göre çalışan sayısının oldukça fazla olduğu görülmektedir.  İstatistikler incelendiğinde, meydana gelen iş kazalarının büyük bir bölümü “makinelerin sebep olduğu kazalar” olarak iş kazaları sebepleri sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor.  Bu durum makinelerin çalışanlara verebileceği zararları önleme amaçlı koruyucu önlemlerin yeterli seviyede sağlanmadığını ortaya koymaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği’nin önleyici yaklaşımının temelini; risk değerlendirmesi, acil durum planları ve eğitimler oluşturur. Risk değerlendirmesi, iş yerinde, çalışanlara zarar verecek olan etmenlere karşı yeterli tedbir alınıp alınmadığını ortaya koyan teknik bir yaklaşımdır. Risk değerlendirmesinde amaç; iş yerinde, çalışanların, sağlık ve güvenliklerini tehdit eden etmenlerin tespit edilmesi, derecelendirilmesi ve önleyici tedbirlerin belirlenerek çalışma ortamı risklerini kabul edilebilir seviyeye düşürmektir.

Kablo İmalatı Kimyasallar

İletken kablolar yapılırken kullanılan metallerin elektrolitik rafinasyonu sırasında sülfürik asit dumanları solunum yollarının tahriş olmasına neden olabilir. Bunu engellemek için çok iyi bir havalandırma sistemine gereksinme vardır.

Berilyum-bakır alaşımı elde ederken de berilyum oksit dumanları ortaya çıkar ancak metaller içinde dumanları en zehirli olanı berilyumdur bu nedenle maruz kalınma limitleri konusundaki kurallara eksiksiz uyulmalıdır.

Kadmiyum-bakır ve berilyum-bakır alaşımı yapılırken bazı önemli riskler doğabilir. Kadmiyum, bakırın erime noktasında çoktan buharlaşmaktadır. Eriyik haldeki bakıra kadmiyum eklendiği anda ortama büyük miktarda kadmiyum oksit dumanları yayılmaktadır. Bu zehirli dumanlar solunduğunda sağlık açısından tehlikeler yaratabilir.

Fiber optik kabloların elde edilmesi son derece teknolojik bir iştir. Bunun için kullanılan kimyasallar olan klor, hidrojen klorür ve ozon oldukça tehlikelidir. Kablolar üretilirken mutlaka yerel cebri havalandırma sistemleri yapılan işlemlere uygun bir şekilde tasarlanmalı ve yerleştirilmelidir. Fiber telleri kaplamak için kullanılan Akrilit Bazlı Reçineler deri ile temas ettirilmemelidir. Aksi takdirde kontakt dermatit riski ile karşılaşılır.

Kablo Kaplama İş Güvenliği

Kurşun kaplama yapılırken, kurşuna maruz kalmanın engellenmesi gerekir. Bunun için kurşun bulaşmış alanlarda yemek, içmek ve sigara kullanmak yasaklanmalıdır. Aksi takdirde kurşun zehirlenmesi ile karşılaşılabilir. Bu alanda çalışan işçiler düzenli olarak biyolojik gözetim altında tutulması ve konusunda uzman laboratuarlarda kanda kurşun oranına bakılmalıdır.

Kablo yalıtımı sırasında kullanılan poly tetra fluoroethylene ise ısıtıldığında ortaya bir duman çıkar ve bu dumana maruz kalındığı zaman metal dumanı ateşi hastalığına benzer, polimer dumanı ateşi hastalığı görülebilir.

Emaye kaplama işlemi sırasında kullanılan kresol, aşındırıcıdır ve düşük konsantrasyonlarda bile kendine has bir koku yayar. Bazı poliüretanlar ısı kullanmak yoluyla emaye kaplama ocaklarında indirgenir ve ortaya toluen di izo siyanür çıkar ki bunun da solunması son derece tehlikelidir.

Bunlarla birlikte gürültü en önemli tehlikelerden biridir. Bu sektörde üretim sürecinin hemen her aşamasında ortaya son derece yüksek frekansta metalik sesler yayılmaktadır. Bu durumda bir ortamdaki ses yoğunluğu 80 desibeli geçiyorsa  bu sektörün neredeyse her safhasında bu durum geçerlidir- bunun için kulakları manşonlu koruyucu donanımlar(KKD) kullanılmalıdır.

Ayrıca üretimin çeşitli safhalarında, tehlikeli metal gazları ortaya çıkmakta ve toz partikülleri havada uçuşmaktadır. Bunun için bu buhar ve tozların bulunduğu ortamlarda, yerel cebri çekişli havalandırma yoluyla iyi bir ventilasyon sistemi sağlanmalı ve bu alanlarda çalışan işçiler ise solunum koruyucu olarak işlev gören solunum cihazları maskeler(KKD) kullanmak yoluyla bu tehlikeli tozlarla olan temaslarını en aza indirmek zorundadırlar.

Ayrıca metal teller çekilir ve bobinlere sarılırken, her ne kadar el değmese bile, dokunulduğu zaman kabloların kesmemesi için, dayanaklı koruyucu eldivenler(KKD) kullanılmalıdır.

Lastik İmalatında İş Güvenliği yazımıza linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca blog yazılarımızı takip ederek tüm sektörle alakalı güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak web sayfamızdaki sosyal medya butonlarından Engin İSG firmamızın Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube sosyal ağ hesaplarımıza erişim sağlayabilir bizi takip edebilirsiniz.

Engin OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) olarak tüm sektörlere İSG hizmetleri veriyoruz, talep ve istekleriniz konusunda web sitemiz üzerinden fiyat teklifi alabilir yada 0850 441 67 42  telefon numarasını arayarak ücret Bilgisi öğrenebilirsiniz. Ayrıca tüm hizmetlerimiz için güncel kampanyalarımızdan ve özel indirimlerimizden faydalanabilirsiniz

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now ButtonHemen Ara