Bağlarbaşı Mh. Şehzade Sk. No:2A Maltepe/İstanbul
0216 389 72 83         0530 909 00 65         TEKLİF AL
tr

Toz Maskesi Standartları

Toz Maskesi Standartları

Toz Maskesi Standartları ve Seçimi nasıl yapılır

Yaygın kullanılan standartlar

EN405 – Gaz ve tozlardan valflı filtreleme ile koruma sağlayan yarım yüz maskeler için standart

EN149 – Gaz maskesi ve toz maskeleri için genel standart

EN136 – Tam yüz maskesi standartları

EN140 – Yarım yüz maskeler için asgari gereksinimler

EN143 – Toz Filtreleri için standart

EN146 – Güç kaynaklı maskeler – başlıklar ve kasklar için standart

EN147 – Güç Kaynaklı maskeler için minimum standartlar

EN137 – Kendinden hava beslemeli maske standardı

EN270 – Güçlü hava beslemeli maskeler

EN371 – Düşük kaynama noktasına sahip organik maddeler için kullanılan gaz yada kombine filtreleri maskeler.

EN529 – Solunum sistemi seçimi, kullanımı ve bakımı

EN1835 – Hafif işler için basınçlı hava hatlı maske standardı

EN12941 – Güç kaynaklı maskeler

EN1146 – Sadece kaçış başlığı bulunan, kendi kendine yeterli açık hava devre basınçlı maske standardı

EN12942 – Güç kaynaklı tam yüz maskeler için standart

EN14387 – Gaz & duman filtresi için standart

 

Tek kullanımlık toz maskeleri

En yaygın kullanılan solunum koruyucu maske tipi nispeten ucuz oldukları için tek kullanımlık toz maskeleridir. Bu tip maskelerin 3 temel koruma seviyesi bulunmaktadır. Tek kullanımlık toz maskeleri rahat nefes almak için valflı (ventilli), düşük miktardaki gaz ve buhardan korumak için karbonlu tipleri bulunmaktadır.

FFP1 – APF4 -> Zehirli olmayan tozlar,su ve yağ kökenli sis ile dumanlar. Zehirsiz tozlarla, sis ve duman oluşan yerlerde. Elle zımparalama, delme ve kesme işlerinde.

FFP2 – APF10 -> Suya ve yağa dayalı zararlı tozlar, dumanlar ve aerosoller. Yumuşak ağaç, cam elyafları, metal ve plastikler (PVC kökenli) ile yağ kökenli sislerle çalışmak.

FFP3 – APF20 -> Zararlı ve kanserojen tozlar, dumanlar ile suya ve yağa dayalı aerosoller. Son derece toksik metaller, sert ağaç, radyoaktif ve biyokimyasal aktif maddeler ile yağ kökenli sisli ortamlarda çalışırken.

APF, maskenin sağladığı koruma düzeyini belirten ” Koruma Faktörü – Assigned Protection Factor ” dür. APF’si 20 olan bir solunum cihazı, APF’si 10 olan bir maskeye göre iki kat korur. WEL, basit bir ifadeyle, belirli bir süre boyunca ortalandığında izin verilen havadaki kirleticilerin maksimum miktarı olan “İşyeri Maruziyet Sınırı – Workplace Exposure Limit” dır. Açıkça bu, kirleticiye bağlı olarak değişir ve kullanılan iki referans süresi vardır, TWA (8 saatlik Ağırlıklı Ortalama) ve STEL (15 dakikalık Kısa Süreli Maruz Kalma Limiti) NR, FFP solunum cihazlarıyla birlikte kullanıldığında, maskenin tekrar kullanılmak üzere tasarlanmadığını, başka bir deyişle bir kez kullanılıp atılması gerektiğini belirtir. R ile FFP birlikte kullanıldığında, maskenin birden fazla kez kullanılabileceğini belirtir, maskenin hala kullanılabilir olduğundan emin olunabilmesi için özen gösterilmesi gerekir. Pratikte maskenin kullanım ömrünün tespit edilmesinin zor olacağı unutulmamalıdır. D ile FFP solunum cihazlarıyla birlikte kullanıldığında, maskenin ilave Dolomit tıkanma testi geçirdiğini belirtir. Bu testten geçen maskeler diğer toz maskelerine göre daha zor tıkanır.

Gaz ve buhar için filtre tipleri

Partikül filtreleri bazı durumlarda gaz ve buharlara karşı kullanılıyor olsa da gaz ve buhar tehlikelerine karşı A tipi, B tipi, E tipi yada K tipi filtrelerden birini kullanmak çoğu zaman daha doğru olacaktır. Gaz ve toz korumanın birlikte gerektiği durumlarda ise kombine filtre kullanımı önemlidir.

Tip Renk Tehlike Türü Örnek Durum Seviyeler
A1 Kahverengi Organik gaz ve buharlar, kaynama noktası >65ºC Boya işleri, yapışkan ve çözücülerle çalışırken 10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam Yüz) yada 1000 ppm hangisi daha düşük ise
A2 Kahverengi Organik gaz ve buharlar, kaynama noktası >65ºC Yüksek kontrasyonlarda A1 ek olarak Daha yüksek kontrasyonlarda ve daha uzun süreli kullanımlarda 10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam yüz) Yada 5000 ppm hangisi daha düşük ise
A1B1E1 Kahverengi+ gri + sarı A1 + inorganik gaz ve buharlar + asit gazları. (Karbon Monoksit hariç) A1 ek olarak klor, brom, hidroklorik asit ve diğer asit gazlarına karşı 10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam yüz) Yada 1000 ppm hangisi daha düşük ise

 

Gaz Maskesi Çeşitleri yazımıza linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca blog yazılarımızı takip ederek tüm sektörle alakalı güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak web sayfamızdaki sosyal medya butonlarından Engin İSG firmamızın Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube sosyal ağ hesaplarımıza erişim sağlayabilir bizi takip edebilirsiniz.

Engin OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) olarak tüm sektörlere İSG hizmetleri veriyoruz, talep ve istekleriniz konusunda web sitemiz üzerinden fiyat teklifi alabilir yada 0850 441 67 42  telefon numarasını arayarak ücret Bilgisi öğrenebilirsiniz. Ayrıca tüm hizmetlerimiz için güncel kampanyalarımızdan ve özel indirimlerimizden faydalanabilirsiniz

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now ButtonHemen Ara